Проектът “Коприната – културно наследство и технология“ е интердисциплинарен проект между департаменти „Дизайн“ (програма по мода) и „Антропология“ с образователен, изследователски и творчески цели. Опознаване на културните наследства, свързани с производството на естествена коприна, поражда силен интерес у студенти от програми с изследователска и творческа насоченост. И тази година в него се включиха много студенти, които посетиха района на общините Ивайловград и Суфли (Гърция). Традициите от миналото, изложени в музеите, или развити в съвременността са част от образователната дейност по проекта. Творческата и изследователската са свързани помежду си и са последващ етап от работата на студентите. Благодарение на тяхната активност и съдействието от страна на собствениците на фабрики Мухтаридес и Циакирис в гр. Суфли бяха въведени в производство 17 проекта за изтъкаване на естествена коприна и 12 проекта за принт върху коприна. Студентите имаха възможност да участват във всяка стъпка от въвеждане на проекта в производство при тъкането и принта върху коприна и да изживеят раждането на идеята и превръщането й в реалност.
Изработените платове са в основата на разработване на модна колекция и участие на студентите в значими събития като „Седмица на занаятите“, организирана от РЕМ гр. Пловдив в рамките на европейска столица на годината, както и в „Празник на коприната“, гр. Суфли, в началото на юли 2019 г.
Постигнати резултати
1. Изработени студентски проекти;
2. Разширяване на дейността на НБУ с партньори от България и Гърция за практическо обучение и реализиране на творчески дейности (включва се нова фабрика);
3. Привличане на студенти за изработване на материали за КСК и пряко участие в КСК – резултатите от проекта се представят пред разнообразни публики;
4. Включване в престижни събития – европейско и национално ниво (Седмица на занаятите в Пловдив – европейска столица на културата, и Празник на коприната в Суфли).