Спектакълът “Двама бедни румънци говорещи полски” на Дорота Масловска е резултат от проект на доц. Снежина Петрова, реализиран като съвместна дейност на Университетския театър на НБУ и сдружение “Легал арт център” през декември, 2015г. Проектът е финансиран от ЦФСР към НБУ, фондация “13 века България” и в партньорство с ТР “СФУМАТО” и подкрепата на Полски институт – София. Режисьор на спектакъла е Десислава Шпатова, а актьорите са бивши и настоящи студени от програма “Театър” на НБУ.
Проектът е представителен за образованието по театър в НБУ и за интегрирането на неговорящи актьори в театралния процес.
Международният театрален фестивал SETKANI/ENCOUNTER /прев.: СБЛЪСЪК/ в Бърно, Чехия, има 25 годишна история.
В рамките на 26-тото му издание SETKANI/ENCOUNTER / се провежда Среща на театралните училища и академии, на която се селектират между 12 и 15 студентски спектактакъла от цял свят и се провеждат творчески срещи и семинари.
Темата за селекция през 2016г. беше “Нови територии и гледни точки”: “Фестивалът търси да открие артисти, достатъчно смели, за да бъдат различни. Хора, които искат да изразят публично мнението си, приемайки риска да останат неразбрани.”
Първата пиеса на полската авторка Дорота Масловска “Двама бедни румънци говорещи полски” е сама по себе си е точно такъв автентичен творчески акт на изразена радикална социална и екзитенциална позиция на пост-комунистическото поколение.
Театралният департамент на НБУ беше селекциониран за участие в официалната програма на 26-то издание на фестивала от 28 кандидатури от цял свят със спектакъла “Двама бедни румънци говорещи полски”.
Участието се осъществи на 14 април 2016г. от 15.45 ч. и от 19.30 ч. в Goose On the String theatre, Бърно, Чехия.
На 16 юни 2016г. спектакълът “Двама бедни румънци говорещи полски” беше представен на сцената на Gong theatre, Sala Etaj, в рамките на23-то издание на МТФ Сибиу, Румъния.
Постигнати резултати
1. Възможност за професионална изява и стаж на студенти на НБУ и изграждане на общност на завършили и обучаеми в програма “Театър”;
2. Публичност на резултатите от работата със студенти в неравностойно положение;
3. Възможност за представяне на спектакъла по време на фестивали, КСК и турнета;
4. Развитие на партньорски отношения с Полски институт и ТР “СФУМАТО”;
Екип: